Product Details:
| Power | 11 KW |
| Type | Induction Motors |
| Horsepower | 15 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 160m |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| Abb aluminium cast copper winding 11 kw 1750 rpm 60 hz | 82 kg light weight |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 15 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame | 180l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| Abb electric motor,flangemounting,50 hz | 177 kg new spare abb,no guarantee |
Abb electric motor new, 18.5 kw, 1450 rpm, 180 l frame, spare, flange mounting,
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 5 HP |
| Speed | 750 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 8 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frame | 132s |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Abb | 53 kg |
| Frequency | 60 Hz |
New ship spare(marine motors)
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.