ABB Marine Motors
Wholesale Trader of a wide range of products which include teco electric motor 30 hp 1440 rpm, electric motor 10 hp 7.5 kw and 0.25 kw 1400 rpm abb electric motor.
Teco Electric Motor 30 Hp 1440 Rpm
Approx. Price: Rs 45,001 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 10-100 KW |
| Phase | 3 |
| Type | AC |
| Speed | <2000 RPM |
| Frame | 180 L |
| Pole | 4 |
| Horsepower | 10-100 HP |
| Efficiency % | 80-90 |
| Current in Ampere | 50-100 A |
| Brand | Teco |
| IP Rating | IP55 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Electric Motor 10 Hp 7.5 Kw
Approx. Price: Rs 20,999 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type | Single Phase Electric Motor |
| Brand | Teco |
| Speed | 1450 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Power | 10 hp |
| Country of Origin | Made in India |
ABB's motors and generators for marine applications deliver high levels of performance and reliability in demanding conditions. ABB offers a full range of induction and synchronous motors and generators for marine applications.
0.25 KW 1400 RPM ABB ELECTRIC MOTOR
Approx. Price: Rs 2,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 0.37 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 0.5 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame | 71 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
ABB motors are of the totally enclosed and open drip proof, single or three phase squirrel cage type, built to comply with international IEC and EN standards.