Product Details:
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Voltage | 415 V |
| Speed | 960 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Condition | Second Hand |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Weight | 80 |
| No of Poles | 6 |
Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 5 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame | 112 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Abb | 35kg |
Product Details:
| Wattage | 0-50 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 10 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Copper |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 132 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| Light weight aluminium body copper winding | 59kg |
Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 5 HP |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 2 |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 100l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
Abb marine induction motor 3.7 kw 3500 rpm 2 pole 60 hz light weight aluminium cast
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 22 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 2 |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 160 l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Horsepower | 0-50 HP |
| Power | 0-100 KW |
| IP Rating | IP55 |
| Frame | 180 L |
| Pole | 4 |
| Speed | 1000-1500 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Current in Ampere | 10-50 A |
| Type | High voltage Motor |
| Mounting | Flange Mounted |
| Efficiency | IE2 |
| Voltage | 440-690 V |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 15 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 20 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 160 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Number Of Poles | 4 |
| Features | B35 |
| Frame Size | 200L |
| Frame | 200L |
| Winding | Copper |
| Protection | Ip 55 |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Abb electric motor, specialy use in marine | Aluminum cast ,light weight |
Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Power Rating | 10.7ampere |
| Brand | ABB |
| Rated Power | 7.5hp/5.5kW |
| No Of Phase | Three Phase |
| Dimensions | 479x270x301mm |
| Frequency | 50hertz |
| Insulation Class | F |
| Frame Size | 132mm |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Poles | 4 |
| Voltage | 415v |
| Series | TEFC Series |
| Winding | Copper |
| Body Material/ Housing/ Casing | Cast Iron |
| Efficiency Class | IE2 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| No Of Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 460v |
| Speed | 1143 RPM |
| Power | 0.68kW |
| Brand | ABB |
| Type | Squirrel Cage |
| No Of Poles | 6 |
| Altitude | 1000m |
| Insulation Class | F |
| Frequency | 60hertz |
| Mounting | Flange Mounting |
| Series | TEFC Series |
| Product ID | 3GBP083310-ACK |
| Ambient Temperature | 40degree Celsius |
| Bearing | 6204-2Z/C3 |
| Bearing NDE | 6203-2Z/C3 |
| Power Factor | 0.600 |
| Efficiency | 75.40% |
| Torque | 2.06 Nm |
Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Power Rating | 1.5ampere |
| Brand | ABB |
| Rated Power | 1hp/0.75kW |
| No Of Phase | Three Phase |
| Dimensions | 309x161x192mm |
| Insulation Class | F |
| Frame Size | 80mm |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Poles | 4 |
| Voltage | 415v |
| Series | TEFC Series |
| Winding | Copper |
| Body Material/ Housing/ Casing | Cast Iron |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 2905 RPM |
| Brand | ABB |
| Rated Power | 3kW |
| No Of Phase | Three Phase |
| Current Rating | 6.10ampere |
| Insulation Class | F |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Poles | 4 |
| Voltage | 415v |
| Power Factor | 0.820 |
| Series | TEFC Series |
| Product ID | 3GAA101001-BSE |
| Altitude | 1000m |
| Bearing | 6306-2Z/C3 |
| Bearing NDE | 6205-2Z/C3 |
| Efficiency | 83.40% |
| Torque | 9.8Nm |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Brand | ABB |
| Rated Power | 15hp/11kW |
| No Of Phase | Three Phase |
| Current Rating | 1.05ampere |
| Dimensions | 586x350x414mm |
| Rated Torque | 2.54Nm |
| Frequency | 50hertz |
| Insulation Class | F |
| Frame Size | 160mm |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Poles | 4 |
| Voltage | 415v |
| Power Factor | 0.810 |
| Series | TEFC Series |
| Winding | Copper |
| Body Material/ Housing/ Casing | Cast Iron |
| Efficiency Class | IE2 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| No Of Phase | Three Phase |
| Rated Power | 1.5kW |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 415v |
| Speed | 955 RPM |
| Brand | ABB |
| Current Rating | 3.9ampere |
| No Of Poles | 4 |
| Mounting | Flange Mounting |
| Power Factor | 0.660 |
| Series | TEFC Series |
| Product ID | 3GAA103001-BSE |
| Altitude | 1000m |
| Bearing | 6306-2Z/C3 |
| Bearing NDE | 6205-2Z/C3 |
| Efficiency | 79.10% |
| Torque | 15Nm |
| Weight | 28kg |
| IC Class | IC411 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Power Rating | 29ampere |
| Speed | 3000 RPM |
| Motor Type | MBT160 L-4 |
| Brand | ABB |
| Rated Power | 20hp/15kW |
| No Of Phase | Three Phase |
| Dimensions | 586x338x414mm |
| Frequency | 50hertz |
| Insulation Class | F |
| Frame Size | 160mm |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No Of Poles | 2 |
| Voltage | 415v |
| Series | TEFC Series |
| Winding | Copper |
| Body Material | Cast Iron |
| Efficiency Class | IE2 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot cum Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 250m |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 100-200 A |
| IP Rating | IP55 |
| Abb marine inductionmotor | 500 kg |