Product Details:
| Rated Power | 8.6 kw |
| Efficiency | IE2 |
| Power Factor | 440 v |
| Horse Power | 11 |
| Efficiency % | 50-60 |
| Frame size | 132 |
Product Details:
| Power | 11 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 15 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot cum Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 160 m/l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| Abb marine induction motor 13.5 kw 1750 rpm | 4 pole , 440 volts |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 1.5 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 2 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 90 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP56 |
| Abb , 60 hz ,1.73 kw,b3 foot mount, ip56 | Amp 3.52, 90l frame, 1680 rpm, 25 kg |
| No. of Poles | 4 |
Original condition Marine abb electric motor
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Horsepower | 0-50 HP |
| Power | 0-100 KW |
| IP Rating | IP55 |
| Frame | 200 L |
| Pole | 4 |
| Speed | 1000-1500 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Efficiency % | 50-60 |
| Current in Ampere | 50-100 A |
| Mounting | Foot Mounted |
| Efficiency | IE2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440-690 V |
| Question | 320 kg |
Product Details:
| Type | AC |
| Power | 30 HP |
| Condition | Used |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1450 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Weight | 197kg |
| No of Poles | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.