Product Details:
| Power | 5.5 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frame Size | 132 |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Cantoni |
| Type of Motor | Flange mount tefc |
| Usage/Application | Suitable for pump , centrifuge, oil filter,gearbox etc |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Cantoni electric motor made in polland | 65 kg |