Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Horsepower | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 112 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 50-60 |
| Made in chech republic , seimens flange mount 50 hz/60 hz , 4 pole ,1450/1750 | 35 kg |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.