Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Horsepower | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame Size | 100l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 50-60 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Type | Induction Motors |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 2 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 200l |
| Current in Amperes | 50-100 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 50-60 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 0.75 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Horsepower | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame Size | 80 m |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Siemens | 19 kg |
Product Details:
| Ambient Temperature | 0 to 40degree Celsius |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Voltage | 440v |
| Speed | 960 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Siemens |
| Power | 0.37kW |
| Number Of Poles | 4 |
| Frequency | 50hertz |
| Series | IE2 Series |