Product Details:
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 200l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 50-100 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| Siemens electric motor | 230 kg |
Product Details:
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Number Of Poles | 4 |
| Frame Size | 132 |
| Automation Grade | Automatic |
| Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 7 HP |
10 hp 7.5 kw 1710 rpm 132 frame size vertical, 60hz
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Horsepower | 0-100 HP |
| Power | 0-100 KW |
| IP Rating | IP55 |
| Pole | 4 |
| Frame | 112 M |
| Speed | 1500-2000 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Efficiency | IE2 |
| Type | High voltage Motor |
| Current in Ampere | 10-50 A |
| Mounting | Flange Mounted |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 10 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 960 rpm |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 6 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 160L |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Gamek made in turkey |
| Type of Motor | Foot mount |
| Usage/Application | Pump,compressor,crusher |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Degree of Protection | 55 |
GAMEK ELECTRIC MOTOR, MADE IN TURKEY
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Brand | Nishishiba |
| Material | Marine inductionmotor |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Number Of Poles | 4 |
| Frame Size | 132 |
| Duty | S1 |
| Frame | 132 |
| I Deal In | New and Second Hand |
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Mounting Type | Foot & flange |
| Voltage | 415 |
| Speed | 1430 |
| Phase | 3 |
| Brand | Mez |
| Power | 15 kw |
| Number Of Poles | 4 |
| Frame Size | 160 |
| I Deal In | New and Second Hand |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Speed | 1450 RPM |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Condition | Second Hand |
| Frequency | 60 HZ |
| Mounting Type | Foot |
| Brand | Hyundai |
| Weight | 40 |
| No of Poles | 4 |
| Insulation Class | F |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Material | ALUMINAM CAST |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Additional Information: