Product Details:
| Rated Power | 0.12 KW |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Speed | 500 RPM |
| IP Rating | IP44 |
| Horse Power | 75 hp |
| Efficiency % | 50-60 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Rated Power | 18 kw |
| Power Factor | 440v |
| Type | High voltage Motor |
| Horse Power | 25 |
| Frame size | 160l |
| Efficiency % | 50-60 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Horsepower | 0-100 HP |
| Power | 0-100 KW |
| IP Rating | IP55 |
| Pole | 2 |
| Frame | 90 L |
| Speed | 3000-3600 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Ampere | 10-50 A |
| Mounting | Flange Mounted |
| Frequency | 50-60 Hz |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Screen Size | 15 kw,1715 rpm,60 hz,foot mounting |
| Material | Castiron |
| Nsdk japana ( NISHISHIBA) | 130 kg,foot mounting,160 l |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
15 kw , 1715 rpm, 60 hz, 160 l, 24.5 amp, 60 hz, foot mounting
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 5.5 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 3000 rpm |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 2 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Foot cum Face |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame Size | 112m |
| Voltage Type | High Voltage |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| IP Rating | IP55 |
| Aeg electric motor,motor for purifier | 40kg approx |
Product Details:
| Power | 2.2 KW |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Horsepower | 3 HP |
| Speed | 1200 rpm |
| IP Rating | IP44 |
| No. of Poles | 6 Pole |
| Pole | 6 |
| Type | High Voltage Motor |
| Nsdk Japan marine motors | 45 kg |
Product Details:
| Power | 15 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 20 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 160l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| IP Rating | IP55 |
| Abb marine flangemounting electricmotor | 100kg approx |
Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Horsepower | 10 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frame Size | 132s |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Nidec japan |
| IP Rating | IP44 |
| Current in Amperes | 12.9 |
| Enclosure | Ip 44 |
| Material | Body cast iron |
| 80 kg nide japan | Flangemount |
Nidec electric motor ( japan) ship spare, new, 60 hz, 1750 rpm, ip44, 7.5 kw , flange mounting
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.