Product Details:
| Power | 40 HP |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Cmg made in Australia |
| Speed | 960 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Type | Copper Motor |
| Condition | Used |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Weight | 300 |
| No of Poles | 6 |
Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Phase | 3 |
| Voltage | 415 V |
| Horsepower | 10 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1440 rpm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 132s |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Lonne |
| Type of Motor | Foot mounting |
| Usage/Application | Pump,aata chakki |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Insulation Class | Ip55 |
| Three phase foot mount electric motor copper winding | Original winding,like a new condition |
| No. of Poles | 4 |
10 hp foot mount electric motor, 1440 rpm, 3 phase, used like a new
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1740 |
| Power | 22 kw |
| Warranty | Load |
| Voltage | 440 |
| Number Of Poles | 4 |
| Mounting Type | Flange |
| Insulation Class | B |
| Brand | Taiyo |
| Model Name/Number | UV18746 |
| Ambient Temperature | 50 c |
Taiyo electric motor ,
30 hp
22 kw
1740 rpm
Used - like new
Make-6-2019
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 200l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE3 |
| Current in Amperes | 50-100 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| Sido electricmotor ( made in Germany) | 240 kg approx (new shipspare |
| Power | 37 KW |
Product Details:
| Power | 1-50 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 20 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1440 rpm |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
| Frame Size | 160l |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Brook Crompton |
| Type of Motor | Ac |
| Ambient Temperature | 50 degree |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 37 KW |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 50 HP |
| Speed | 960 rpm |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 6 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 225L |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Hascon electric motor |
| Type of Motor | Foot mount |
| Usage/Application | Compressor,crusher,hydrolic |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Hacon electric motor | 350 kg,foot mount,new spare |
Product Details:
| No Of Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 |
| Speed | 1440 |
| Power | 11kw |
| Brand | Cimme |
| Type | High Voltage |
| No Of Poles | 4 |
| Poles | 4 |
| Weight | 124kg |
| Insulation Class | F |
| Frequency | 50 |
| Color | Black |
| Frame Size | 160 |
| Mounting | Foot |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Horsepower | 10 HP |
| Speed | 960 rpm |
| No. of Poles | 6 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 160 |
| IP Rating | 54 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | CEE-MENS |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Three phase marine induction motor |
| Screen Size | 180m |
| Brand | Teco |
| Country of Origin | Made in India |
| Teco electric motor | 170 kg approx |
Three phase marine induction motor 18.5 kw 1750 rpm 4 pole foot mount like a new condition
Product Details:
| No Of Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 415v |
| Speed | 1500 RPM |
| Power | 3.7kW/5hp |
| Brand | ABB |
| Type | High Voltage |
| No Of Poles | 4 |
| Dimensions | 456x218x252mm |
| Insulation Class | F |
| Frequency | 50hertz |
| Frame Size | 112mm |
| Mounting | Foot Mount |
| Series | TEFC Series |
| Efficiency Class | IE3 |
| Winding | Copper |
| Body Material/ Housing/ Casing | Cast Iron |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.