Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 5 HP |
| Speed | 1000 rpm |
| No. of Poles | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 132 |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | TOSHIBA |
| Type of Motor | Three phase 220/440 volts motor |
Product Details:
| Speed | 1440 RPM |
| IP Rating | IP55 |
| Power | 5hp |
| Motor Voltage | 440v |
| Brand | Toshiba |
| Type | AC |
| Mounting | Foot Mount |
| No Of Poles | 6 |
| Model Name/Number | 5SDAK41A-A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50hertz |
| Series | General Purpose Series |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.