Product Details:
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Condition | Used |
| Speed | 1700 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Weight | 45 |
| No of Poles | 4 |
| Teco | 45 kg approx /112 frame |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Condition | Refurbished |
| Voltage | 415-440 |
| Speed | <2000 RPM |
| Phase | 3 |
| Brand | BHARAT BIJLEE |
| Power | 10-100 KW |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| No of Poles | 4 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Speed | 1400 |
| Brand | Taiyo |
| Rated Power | 40 hp |
| No Of Phase | Three Phase |
| Material | Copper |
| Insulation Class | F |
| Frame Size | 200 |
| Mounting Type | Foot Mount |
| No Of Poles | 4 |
| Voltage | 440 |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3.7 KW |
| Voltage | 440 V |
| Condition | Second Hand |
| Frequency | 60 Hz |
| Mounting Type | Flange |
| No of Poles | 4 |
| Warranty | 0 |
Additional Information:
Product Details:
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Material | Copper |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 4 |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 60 Hz |
| Frame | 250 |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 50-100 A |
| Efficiency % | 50-60 |
| IP Rating | IP55 |
| ABB INDUCTION MOTOR MARINE USED 75 HP 1400 RPM | 510kg |
Abb induction motor used ship electric motor marine
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.