Used Three Phase Motor
Our range of products include used electric motor, dayton electric motor 2 hp 2800 rpm, used fuji electric 10 hp 1500 rpm, abb electric motor 10 hp 1440 rpm and abb electric motor 20 hp 980 rpm 50 hz /60 hz1150 rpm used.
Approx. Price: Rs 39,999 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 30 HP |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Vem |
| Speed | 1440 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Type | AC |
| Condition | Used |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| No of Poles | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
Features:
- High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
- Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
- Motor complies with international and national quality standards/systems.
Benefits:
- Less heating of the motor which means that you can run these motors for long periods at a time.
- Longevity of the motor is generally higher than regular motors .
- Best performance and widespread coverage across different industries.
Get the best price of Used Electric Motor.
Dayton Electric Motor 2 Hp 2800 Rpm
Approx. Price: Rs 7,501 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | 3 PHASE |
| Power | 2 HP |
| Type | AC |
| Speed | 2835 |
| Material | iron cast |
| Brand | DAYTON |
| Question | 26 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Used Fuji Electric 10 HP 1500 Rpm
Approx. Price: Rs 20,001 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Voltage | 440 V |
| Condition | Used |
| Frequency | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Warranty | Load warranty |
| No of Poles | 4 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
ABB Electric Motor 10 HP 1440 Rpm
Approx. Price: Rs 16,001 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Voltage | 440 V |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| No. of Poles | 4 |
| Speed | 1450 |
| Brand | ABB |
| Frequency | 60 Hz |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
ABB ELECTRIC MOTOR 20 HP 980 RPM 50 HZ /60 HZ1150 RPM USED
Approx. Price: Rs 60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 15 KW |
| Horsepower | 20 HP |
| Speed | 1000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 6 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| IP Rating | IP55 |
ABB MARINE ELECTRIC MOTOR
15 KW 20 HP
FRAME-180
50 HZ -415 VOLTS-980 RPM
60 HZ-440 VOLTS- 1180 RPM
CONDITION - LIKE A NEW