Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 10 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 132 |
| IP Rating | 44 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Higen |
| Type of Motor | Induction motor |
| Usage/Application | Compressor,pump |
| Type of Enclosure | Tefc |
| 80 kg , original winding , marine induction motor | 220/440 60 hz 1750 rpm |