Product Details:
| Power | 3.7 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 5 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1440 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 112 |
| IP Rating | 44 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Toshiba |
| Type of Motor | Tefc marineinductionmotor |
| Type of Enclosure | Ip 44 |
| Toshiba electricmotor | 45 kg approx |