Product Details:
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Power | 7.5 KW |
| Speed | 1500 rpm |
| Horsepower | 10 HP |
| Material | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Flange |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 132m |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE3 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 50-60 |
| Seimens electric motor , flange mount , 50- 60 hz | 380-440 v /660 v , 69 kg /imb5 |
Product Details:
| Power | 5.5 KW |
| Speed | 1500 rpm |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | Copper |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 132s |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 0-10 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 80-90 |
| Seimens | 39 kg |
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.