Product Details:
| Power | 22 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Size | 180l |
| Voltage Type | High Voltage |
| Efficiency | IE2 |
| Current in Amperes | 10-50 A |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency % | 50-60 |
| 22 kw /25 kw, foot mount,50hz1450 rpm,60 hz 1750 rpm | 170 kg , condition new, marine spare |
Product Details:
| Power | 7.5 KW |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 10 HP |
| Speed | 1000 rpm |
| Material | Cast Iron |
| No. of Poles | 6 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 160 |
| IP Rating | 44 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Toshiba |
| Type of Motor | Footmount |
| Usage/Application | Gear,compressor |
| Toshibaelectricmotor | 130 kg,used,original winding,footmount |
Toshiba electric motor 7.5 kw, 1150 rpm, 60 hz, foot mounting,
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Phase | 3 |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Speed | 3000 RPM |
| Pole | 2 |
| Material | Aluminium |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency | IE2 |
| Demac electricmotor | 25 kg approx,new |
DemacFlange90l frame3 kw /50hz /2900 rpm3.6 kw/60 hz/ 3500 rpm55 ipNew
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 0.75 KW |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Horsepower | 1 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 80 |
| IP Rating | 44 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Toshiba |
| Type of Motor | Foot mount -tefc |
| Usage/Application | Pump/blower/compressor |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Toshiba | Foot mount /10 kg |
Product Details:
| Power | 5.5 KW |
| Phase | 3 |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot |
| Frame Size | 132s |
| IP Rating | Ip55 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | Hagel |
| Type of Motor | Tefc |
| Hagel electricmotor | 65 kg |