Product Details:
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Condition | Used |
| Speed | 1700 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot |
| Weight | 110-120kg |
| No of Poles | 4 |
| Warranty | Load warranty |
| Teco electric motor ,used | Foot mounting,side box |
TECO ELECTRIC MOTOR, 15 HP 1750 RPM, MARINE INDUCTION MOTOR, 160 FRAME , ORIGINAL WINDING, ORIGINAL CONDITION
🔴High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Pole | 4 Pole |
| Phase | 3 |
| Speed | 1440 rpm |
| Power | 11 KW |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| No. of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Frame Size | 160 |
| Voltage | 415 V |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage Type | High Voltage |
| Brand | MOTORELLI |
| Type of Motor | Three phase marine electric motor |
| Usage/Application | Tefc |
| Ambient Temperature | 50 degree |
| Degree of Protection | 55 |
Full Load Current is 22.97A at 400V x 50Hz. Overload is 150% x 60seconds. Efficiency is 87.7%. 530mm long (excluding the shaft), 290mm wide overall x 390mm high ...
Product Details:
| Material | Electricmotor |
| Country of Origin | Made in India |
| NIDEC inductionmotor | 20 kg approx |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
1.5 kw /3500 rpm /90l frame/foot mount/condition new
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.
Product Details:
| Power | 7.5 HP |
| Pole | 4 Pole |
| Speed | 1440 rpm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Frame Size | 132 Frame |
| Efficiency Class | IE2 |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Other Branded |
Product Details:
| Phase | 3 |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Speed | 1000 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Pole | 6 |
| Type | Three Phase Electric Motor |
| IP Rating | IP55 |
| Efficiency | IE2 |
High efficiency, fulfilling all international and national efficiency regulations.
Multi Mount options are available as the mounting type of the motor.
Motor complies with international and national quality standards/systems.